Gönül Mutfağı

Yeni Proje
Gönül Mutfağı

Biz Kimiz?

‘’Birlikte iyileşeceğiz,yaralarımızı el ele saracağız.’’

GÖNÜL MUTFAĞI

Gönül Mutfağı, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 11 ilimizi derinden etkileyen depremin ardından Hatay, İskenderun’da depremzedelerin sıcak yemek ve gıda ihtiyacını karşılamak için ivedilikle başlatılmış, gönüllü bir girişimdir. Gönül Mutfağı’nda yemeklerin hazırlanmasından pişirilmesine, gıda temininden lojistiğe kadar her ihtiyacı, tamamen gönüllülerimiz aracılığı ile yürütüyoruz.

6 Şubat – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında yaklaşık 4.000 gönüllü hep beraber
çalışarak, günde 70 bin kişiye sıcak yemek servis ederek, toplamda yaklaşık 17
milyon kap yemek hazırlayıp dağıttık.

Bu süreçte Gönül Mutfağı’na destek vermek isteyen yüzlerce kişi ve kurum
Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin web sayfasında
(www.topraktantabaga.com.tr) “Deprem Yardımı” kategorisinde listelenen gıda
ihtiyaçlarını satın alarak ve/veya Kooperatif üzerinden toplu alım yaparak destek
oldu. Kooperatif bölgedeki üretici ve dağıtıcılar aracılığıyla ürünlerin mutfağa
ulaştırılmasını sağladı.

Hatay’da yeni bir gelecek için çalışıyoruz.

Bizler ev kadını, doktor, işçi, aşçı, öğrenci, mühendis, akademisyenleriz… Burada kimliğimizin, statümüzün, toplumsal rollerimizin bir önemi olmadan bu imece kültürünün bir parçası olarak her işi yapıyoruz

Amacımız sadece yemek yapmak ve dağıtmak değil. Amacımız; depremin yarattığı ekonomik, sosyal ve kültürel etkileri azaltmak, insanların burada yaşamaya devam etmesini sağlamak. Yemek ise bu amaçları gerçekleştirmeye çalıştığımız bir araç!
 

4.000’den fazla gönüllünün desteği ile yaklaşık 17 milyon kap sıcak yemek ulaştırdık.

2023 yaz ayları boyunca günde 2 tır soğuk su dağıtımı gerçekleştirdik.

30 bölge insanını mutfağımızda Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla istihdam ettik.

1500 kişi kapasiteli bir öğrenci yurdunun mutfağından günde 70 bin kapasiteli bir aşevi yarattık.

DESTEKÇİLERİMİZ

Size insan oldugunuzu hissettiren biryer gonul mutfagimiz. Karsiliksiz, cikarsiz ve butun unvanlarinizdan uzak. Ebru Baybara Demir tarafindan sadece iyilikle uzatilan bir el olarak baslatilmis ve oyle korunmus. Gonul mutfagimiz aglarken guldugunuz, uzuntuden huzura uzanan bir el. Insan oldugunuz ve insanlarla oldugunuz bir yer.

Sıla Cılız İnanç

Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Baş Hukuk Müşaviri

Mutfak Dostları Derneği, Pandemi Dönemi İlham Verenler Özel Ödülü sahibi ve birçok sosyal gastronomi projesini hayata geçiren Ebru Baybara Demir’i 6 Şubat deprem felaketi sonrası tüm Dünya, artık “Sosyal Şef” ünvanı ile tanıyor. Felaketin sonrası yaşanan kaos içinde kurduğu mutfaklarda her gün on binlerce kişiye yemek yapan birden çok ekibin üretim planlamasını organize eden, felaketzedelerin yaşadıkları travmayı yemek pişirerek iyileştiren, onların gönüllerinde hiçbir zaman unutmayacakları derin bir iz bırakan Sosyal Şef Ebru Baybara Demir, bu mutfaklarda çalışarak zamanını ve emeğini iyiliğe dönüştürmek isteyen binlerce gönüllünün lideri ve mesai arkadaşı olarak da hatırlanacak,bundan böyle ve özellikle her 6 Şubat günü. Mutfak Dostları Derneği olarak ona ve gönüllülerine bu yolculuklarında, yangına su taşıyan karınca misali destek olmaktan çok mutlu olduk, onur duyduk.

Alparslan Baloğlu

Mutfak Dostları Derneği Başkanı

Gönül mutfağı Ebru Baybara’nın başlattığı iyilik hareketinin müthiş bir yansıması emeği geçen gönül verip gönüllü olan herkese ülkem adına teşekkür ederim

Funda Güzelmeriç İnansal

Dude Table

Bölgede her şeye ihtiyaç var. Bu nedenle eksiklerden ziyade ihtiyaçlara ve bölgenin geleceğine odaklanmak gerekiyor. Sivil toplum kuruluşları, platformlar, gönüllüler, firmalar herkes bu sürece kendi imkanları ile destek oluyor. Birçok kez bu duygumu ifade etmişimdir, ben millet olmanın gerçek anlamda ne demek olduğunu 46 yaşımda burada anladım. Koca bir ülke kenetlendik. Bugünden sonra önemli olan mevcut desteklerin ve gönüllülüğün devamlığını sağlarken aynı zamanda bu şehirlerin yeniden inşası için bölge halkı ile beraber, onları ve ihtiyaçlarını dinleyerek düzeni kurabilmek için çalışmak.

Ebru Baybara Demir

DESTEKÇİLERİMİZ

Destek olmak için;

Gönüllü olarak destek olmak için;